به گزارش ایرنا و ایسنا، این مراسم که با میزبانی خانواده معظم شهید فخری‌زاده  از ملت شریف و قدردان کشور آغاز شد، با اجرای نجم‌الدین شریعتی، شعرخوانی  سعید بیابانکی، سخنرانی ناصر رفیعی و مداحی میثم مطیعی به اتمام رسید.

شهید فخری زاده در سال ۱۳۳۶ متولد شد و در ۷ آذر ۱۳۹۹ در منطقه آبسرد دماوند به دست عاملان استکبار به شهادت رسید.

فخری‌زاده معاون وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران و سردار سپاه پاسداران  انقلاب اسلامی بود و ریاست سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی را برعهده داشت. در زیر مختصری از سخنان فرزند شهید ارائه گردیده :

فرزند شهید فخری زاده :‌ ترور جهاد گران با هدف توقف اندیشه و نگاه نو  به بشریت که بر هم زننده‌ی نظم‌شان بود انجام گرفت، اما دشمن بداند که ما راه دانشمندان مان را ادامه خواهیم داد.

مهدی فخری‌زاده فرزند شهید محسن فخری زاده در سالروز شهادت پدرش در  سخنانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران با اشاره به خطبه ۲۷ نهج‌البلاغه گفت:  جهاد دری است از درهای بهشت که خداوند آن را به روی خواص خود گشوده است و  شهید محسن فخری زاده  نیز یکی از این جهاد گران است ، جهاد گر علمی که با  تلاش در علوم مختلف در ۴۰ سال عمر پر برکت خود تغییرات شگرفی رقم زد و نشان  داد با تکیه بر توان داخلی می‌توان به قله‌های علم رسید. قله هایی که  دشمنان را به زانو درآورد. از این رو  دشمنان اسلام او را بهتر از همه  می‌شناختند و او را پدر علم هسته‌ای می‌دانستند.

وی ادامه داد: بیش از ۴۰ سال جهاد علمی در علوم مختلف و بیش از ۴۰ سال  تلاش در زمینه پرورش نخبگان آن چنان خواب را از چشم دشمنان ربوده بود که  سرانجام ایشان را در ۷ آذر ۹۹ به شهادت رساندند. به قول پدر این ها نشان  دادند که جهادگران علمی را هم می‌کشند. اما ما از پای نمی‌نشینیم.

وی در پایان با اشاره به شهید محسن فخری‌زاده گفت: او همسر و پدری  مهربان بود که در کنارش زیبایی حیات در راه خدا به معنای عمیق‌تری نمود  پیدا می‌کرد. پدر راهت را ادامه خواهیم داد.